Podporují recyklaci, třídí odpad, minimalizují plasty a zavádí kompostování organického odpadu, ze kterého tvoří substrát pro vlastní ekofarmu. Provozují vlastní biologickou čistírnu odpadních vod, kterou využívají i sousedé hotelu. Provozují vlastní vodárnu s inteligentními čerpadly, které eliminují kapání kohoutků a protékaní WC. Pro zavlažování akumulují dešťovou vodu. Veškeré prádlo perou ve vlastní prádelně za použití ekologických pracích prostředků. Všechny objekty zateplené a vytápěné v nízkém teplotním spádu. Vytápění a ohřev vody jsou zajištěny nejúčinnějšími tepelnými čerpadly. Zemní kolektory jsou instalovány v celkové délce téměř 4 km. Z přečištěné odpadní vody se rekuperuje teplo a vrací se zpět ve formě vytápění a ohřevu teplé užitkové vody. Ve všech provozech se svítí technologií LED.
Zaměstnávají místní obyvatele, více než polovina zaměstnanců chodí do práce pěšky nebo na kole. Vytváří spravedlivé pracovní podmínky, poskytují bezpečné pracovní prostředí a prosazují rovnost příležitostí pro všechny. Rozvoj zaměstnanců podporují investicemi do školení. Poskytují profesní růst a podporují vlastní iniciativu. Zaměstnanci jsou zapojeni do všech aktivit ke společenské odpovědnosti a berou si je za své.
V Hotelu Seeberg podporují lokální ekonomiku a místní komunity. Sponzorují největší Dějepisnou soutěž gymnázií v Česku a na Slovensku. Ve spolupráci se Zemědělskou školou v Chebu probíhají na ekofarmě praxe studentů. Sponzorují maturitní plesy, či vybudovali komunitní jógovnu, kterou může bezplatně využívat i veřejnost. Hotel provozuje vlastní ekofarmu, přístupnou pro veřejnost. Přilehlé trávnaté plochy včetně strání kolem hradu spásou ovce z vlastní ekofarmy. Také jsou zakladateli Spolku Seeberg o. s., který se zabývá ochranou přírody v regionu. Hostům nabízí komentované prohlídky na farmě, poskytují informace o ekologicky šetrném chování. Podporují čistou dopravu. Ve spolupráci s obcí vybudovali naučné stezky okolí hradu a organizují místní kulturní akce. Založili občanské sdružení na záchranu kostela sv. Wolfganga na Ostrohu.
Spolek na ochranu životního prostředí, péče o okolní travnaté plochy. Vlastní vodní elektrárna o výkonu 44 kW a fotovoltaickými elektrárnami o výkonu 88 kWp. Přebytečnou elektřinu ukládají v bateriích o kapacitě 50 kWh. Chytré systémy řízení spotřeby energie sledují výkon jednotlivých výroben a SPOTové ceny. Elektřinu sdílí s dalšími malými výrobci v regionu. Pro hosty mají k dispozici 4 nabíjecí stanice pro automobily a 16 stanic pro elektrokola, které se nabíjí z přebytků výroben.
Spolupracují s regionálními farmáři a řemeslníky při dodávkách potravin a suvenýrů. Vlastní výroba zeleniny. Vodní a fotovotaická elektrárna sdílí elektrickou energii s místními řemeslníky a drobnými podnikateli.
Komentované prohlídky pro hosty. Nabídka lokálních surovin. V menu rozšiřují nabídku ekologicky udržitelných pokrmů, vegetariánské, veganské a vitální stravy. Velkokapacitní skleník zajišťuje 70 % zeleniny v BIO kvalitě.
Uvedené aktivity jsou neuvěřitelně komplexní a vytváří z hotelu skutečného partnera celé místní komunitě. Osobně jsem místo navštívil a měl možnost zažít. Podobné projekty jsou u nás opravdu neobvyklé. Václav Stárek
NOMINOVAL: Ing. Václav Stárek, 27.5.2025 12:36:39